INFOLINIA: +48 535 560 730 w godz. 10-18

Obrączki ślubne ze złota - Czy to dobry wybór?

2017-10-26
Obrączki ślubne ze złota - Czy to dobry wybór?
"Chcielibyśmy kupić obrączki z najlepszego złota, które się nie rysują". Podczas naszej pracy w salonach obrączek ślubnych Cardano, często spotykamy się z takimi oczekiwaniami klientów. Co prawda na rynku jubilerskim dostępna jest bardzo duża gama kruszców, metali czy materiałów z których można wykonać swoje symbole miłości – od tradycyjnego żółtego złota po takie w przeróżnych odcieniach, np. białe, szare, różowe, czerwone, zielone czy niebieskie, przez inne metale typu tytan, platynę, pallad, stal szlachetną, srebro a także wolfram, carbon aż po obrączki drewniane czy ceramiczne… Wybór jest tak ogromny, że można się pogubić. Wśród nich jednak złoto ciągle wiedzie prym i nic nie zapowiada rychłej zmiany lidera. Warto w takim razie odpowiedzieć sobie na kilka pytań zmierzających do tego głównego - Czy złoto jest dla mnie? Spieszymy z pomocą przybliżając właściwości obrączek wykonanych z tego materiału, dziś skupiając się na złocie w wersji żółtej, nadal najbardziej popularnej. Odpowiemy na najczęściej zadawane w naszych salonach pytania.


Czym jest próba złota?

Co to jest próba złota

To, czy biżuteria złota, będzie cieszyć nas kilka lat, czy całe życie, zależy przede wszystkim od technologii produkcyjnej, a w drugiej kolejności od próby złota, z którego jest wykonana. Chcąc w łatwy sposób zidentyfikować próbę, na profilu wewnętrznym obrączki wykonanej w Polsce znajdziemy znaki takie jak symbol rycerzyka z cyfrą po prawej (oznacza próbę złota) i literą po lewej stronie (oznacza, w którym zakładzie probierczym ocechowano obrączkę). Każdy z producentów jest zobligowany przed wprowadzeniem obrączek do sprzedaży do ocechowania finalnego wyrobu. Poniższa tabela pokazuje jak to się przekłada na konkretne próby złota, tak byście mogli pobawić się w podstawowe jubilerskie oznaczanie próby u siebie w domu. W ten sposób łatwo sprawdzicie swoje wyroby.

próby złota

Jeśli już wiemy jak zidentyfikować swoją biżuterię, co do próby złota, ponawiamy pytanie - Czym tak naprawdę jest ta próba złota? Przez próbę złota rozumie się ilość czystego złota w jego stopie. Próba 585 oznacza, iż na 1000 części przypada 585 części czystego złota, natomiast pozostała część tj. 415 to stopy innych metali. Oznacza to, że w tej dumnie nazywanej przez wszystkich wyższej (często słychać nawet – lepszej) próbie złota mamy jego ilość w zaledwie 58,5%, czyli lekko ponad połowę. Inne metale stanowiące w tym przypadku 41,5% to głównie miedź, srebro, nikiel czy pallad oraz inne metale śladowe. Oznacza to, że próba złota jest ważna, ale nie najważniejsza, gdyż nie będziemy nosić na palcu czystego złota a konkretny wyrób użytkowy, który tylko w części jest stworzony ze złota. Musi on przede wszystkim spełniać określone parametry, tak by był trwały, nie zmieniał barwy, nie alergizował, nie wyginał się. W tym przypadku tak naprawdę najważniejsza jest technologia produkcyjna, dokładność wykonania stopu złota i wybór jego określonych składników. Najlepsi producenci produkują obrączki z metali pierwotnych na cyfrowych liniach produkcyjnych, a małe zakłady jubilerskie z przetopu skupionego złomu złota w archaicznej już, jak na obecne czasy, ręcznej technologii. W tych przypadkach nie próba stworzy jakość. W Cardano Jewellery obrączki wykonywane są w cyfrowej technologii z najwyższej jakości stopów złota spełniających normy UE, co potwierdza dożywotnia gwarancja na jakość tego stopu. Gwarancja dotyczy wszystkich złotych obrączek bez względu na próbę.

Próba złota obrączek ślubnych
Dlaczego obrączka mamy ma inny kolor?

Kiedyś technologia wytwarzania obrączek była zupełnie inna. Mimo upływu lat większość złotników nadal odwołuje się do tej tradycji i  z niej korzysta:( Obrączki były odlewane w formie w kształcie pręcika, następnie spajane aby były okrągłe. Złotnik sam decydował, jakie metale domiesza do złota, jeśli dodał większą ilość miedzi, kolor obrączek był bardziej lub mniej różowy, czy nawet czerwony. Stąd te różnice kolorystyczne oraz obecność tzw. szwu na obwodzie obrączki, który może ulec pęknięciu podczas jej powiększania. W Cardano Jewellery nasi producenci wytwarzają obrączki według nowoczesnej cyfrowej technologii przestrzegając najwyższych norm europejskich określających dokładną zawartość danych metali w stopie złota odpowiedniej próby, dlatego kolor obrączek w tej same próbie zawsze będzie taki sam. Nie będzie różnic kolorystycznych między poszczególnymi obrączkami.  Dodatkowo nasi klienci otrzymują dożywotnią gwarancję na jakość stopu złota swoich obrączek. Dajemy pewność jakości każdego wyrobu, gdyż produkcja obrączek naszych producentów nie jest dziełem przypadku, różnic surowca, z którego tworzymy, czy gorszego lub lepszego dnia pana złotnika:) Każdy wyrób spełnia identyczne rygorystyczne normy.

produkcja obrączek ślubnych


Dlaczego złota obrączka ciemnieje?

Złoto w postaci czystej jest metalem szlachetnym, bardzo miękkim i podatnym na przeróżne uszkodzenia mechaniczne np. odgniecenia, zarysowania, uderzenia. Dlatego jak już wcześniej wspominaliśmy biżuteria użytkowa, np. obrączka, nie jest wykonywana z czystego złota, a ze stopów złota z innymi metalami. Niestety większa zawartość metali powoduje, że biżuteria może ciemnieć, a dokładnie ciemnieją metale inne niż złoto, tzn. oksydują – utleniają się. Taką reakcję możemy zauważyć z biegiem czasu, kiedy mamy biżuterię o niskiej zawartości złota, jak próba 333 (problem ten praktycznie nie dotyczy prób powyżej 585). Często dzieje się to w momencie, gdy obrączki leżą w szafie przez pół roku i czekają na TEN dzień. Po otwarciu pudełka z obrączkami na dzień przed ślubem narzeczonych może spotkać niezbyt miła niespodzianka w postaci ciemnego nalotu. Nie jest to nic nadzwyczajnego, jest to normalna reakcja stopu złota, którą można usunąć w naszych salonach w kilka minut. Warto, więc obrączki sprawdzić wcześniej. W trakcie noszenia wyrobu tego zjawiska nie powinno już być widać, gdyż wszelki nalot jest na bieżąco usuwany w ramach użytkowania wyrobu. W niektórych przypadkach możemy jednak zaobserwować zaciemnienie skóry pod biżuterią próby 333 – metale nieszlachetne w stopie mogą powodować reakcje alergiczne organizmu i osoby podatne na alergie mogą doświadczyć takiego problemu. Biżuteria w niższych próbach złota w takich sytuacjach wymaga częstszej pielęgnacji aby zapobiegać ciemnieniu, a ta która już przyciemniała wymaga odczyszczenia. W drastycznym przypadku alergikom sugerujemy wymianę obrączek na identyczne w wyższej próbie przy zwrocie tych oryginalnych. Polecamy jednak pamiętać, że oferowane w Cardano obrączki w próbie 333 wykonane są ze stopów złota spełniających wszystkie normy UE, dzięki czemu zjawisko różnych niepożądanych reakcji jest zminimalizowane i występuje niezwykle rzadko, takie problemy liczymy w promilach. Dożywotnia gwarancja jakości stopu jest tego dowodem.


Jak dbać o obrączki?

Musimy pamiętać jednak, że nieodpowiednie traktowanie złotej obrączki także może powodować jej ciemnienie. Różnego rodzaju detergenty, perfumy, balsamy, kremy zawierają różne składniki chemiczne, które mogą powodować reakcje chemiczne powodujące szybsze ciemnienie każdej złotej biżuterii. Zalecamy zatem zdejmowanie obrączki lub zakładanie rękawic do wszelkich prac domowych. W niektórych zawodach ściąganie obrączek w pracy jest absolutnie konieczne np. chemik czy mechanik samochodowy. Biżuteria potrafi też reagować na skład naszego potu i różnego rodzaju infekcje lub przewlekłe choroby mogą wywoływać niepożądany efekt. W przypadku konieczności oczyszczenia takich wyrobów sugerujemy skorzystać z profesjonalnych kosmetyków jubilerskich, które w łagodny sposób oczyszczą dany wyrób i zabezpieczą, tak by spowolnić kolejne reakcje. Nie są one drogie, gdyż ich koszt waha się w granicach 10-30zł, ale w przeciwieństwie do tych najtańszych nie niszczą wyrobów i nie przyspieszają reakcji utleniania. Fachową poradę naszych ekspertów oraz ofertę kosmetyków wiodących firm znajdziecie oczywiście w naszych salonach. Pamiętajcie także, że do wszystkich zakupionych obrączek ślubnych dodajemy gratisowo specjalny pakiet serwisowy, z którym z łatwością poradzicie sobie z odświeżeniem swoich GPS'ów:)

płyn do czyszczenia biżuterii cardano


Dlaczego obrączka mamy wygląda prawie jak nowa, a moja noszona zaledwie kilka tygodni "jak po wojnie"?

Nowa obrączka ma dokładnie wypielęgnowaną powierzchnię, idealnie połyskującą taflę dodatkowo nabłyszczoną w przypadku obrączki polerowanej lub idealnie regularne zmatowienie. Przy noszeniu obrączki na dłoni, którą wykonujemy przecież codziennie wiele czynności, narażamy ją na wiele zarysowań. Szczególnie na początku noszenia obrączki każda z rys jest mocno widoczna, zarówno na powierzchni polerowanej i matowej. Zewnętrzna powierzchnia obrączki nabędzie z biegiem czasu tylu zarysowań, że nie będą one na pierwszy rzut oka widoczne. Dodatkowo powierzchnia obrączek będzie samoistnie się nabłyszczała, dlatego obrączka mamy na pierwszy rzut oka wygląda lepiej niż nowa obrączka, krótko noszona. Pamiętajmy również, że decydując się na obrączki wykonane ze złota decydujemy się na wszelkie plusy i minusy tego metalu. Minusem stopów złota jest przede wszystkim twardość. Mimo, iż oferowane przez nas obrączki ślubne mają wyśrubowane parametry twardości na poziomie grubo ponad 200 w skali Vickersa i tak będą przegrywać w codziennym kontakcie z innymi metalami użytkowymi, z których wykonane są poręcze, klamki, uchwyty meblarskie...


Czy obrączki wyższej próby się nie rysują?

Rodzaj złota, czy w ogóle materiał z którego są wykonane obrączki ma różne właściwości: różną twardość, ścieralność, odporność na temperaturę, otarcia, wgniecenia, czy inne uszkodzenia mechaniczne. Mówi się, że im mniej złota w obrączkach, tym mniej będą się rysować. Jednak różnica w rysowaniu się obrączki złotej 8K (pr. 333) a złotej 14K (585) jest niezauważalna gołym okiem, a tę właśnie próbę polecamy dla obrączek. Powierzchnia zewnętrzna każdej obrączki będzie ulegała zarysowaniom. Obrączka to bardzo wyjątkowa biżuteria, którą nosimy codziennie na dłoni. Stale jest narażona na uderzenia, otarcia, uszkodzenia mechaniczne, dlatego nie unikniemy zarysowań na żadnej biżuterii noszonej na dłoniach, tym bardziej, że w polskiej tradycji obrączki nosimy na prawej dłoni, w większości przypadków wiodącej. Nawet jeśli obrączki będą wykonane z innych materiałów niż złoto, np. tytan, stal szlachetna, carbon także będą się w pewnym stopniu zarysowywały.

Przy wyborze obrączek ślubnych trzeba zastanowić się nad wieloma aspektami dotyczącymi samego ich wykonania - produkcji, nie tylko skupiając się na ich wyglądzie, czy tradycji. Warto zastanowić się, czy złoto to TEN idealny wybór. Wybierając złoto decydujemy się na ponadczasowość, tradycję jubilerską, piękne barwy stopów, ale musimy zaakceptować też ich właściwości użytkowe i fakt, że tak jak my będziemy się zmieniać, tak też będzie z naszą obrączką ślubną. W Cardano nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na wszelkie Wasze pytania i wątpliwości dotyczące wyboru obrączek ślubnych i jeszcze szerzej opowiedzą o złotych obrączkach ślubnych, pomogą także dokonać najlepszego wyboru w zakresie Waszego budżetu przeznaczonego na ten zakup :)
Pokaż więcej wpisów z Październik 2017
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel